Witamina C, a produkcja kolagenu

Witamina C i kolagen to aktualnie jedne z bardziej popularnych składników w branży wellness i beauty - zarówno jako składnik suplementów, jak i kosmetyków. Produkty z zawartością tych składników obiecują poprawę stanu skóry, nawilżenie oraz zminimalizowanie powstawania zmarszczek i przebarwień. 

Jednak jak jest w rzeczywistości - czy witamina C rzeczywiście pomaga w produkcji kolagenu? Jak dowodzą badania - związek między spożyciem witaminy C, a produkcją kolagenu jest jak najbardziej realny!

 

Czym właściwie jest kolagen?

Kolagen to białko produkowane przez ludzki organizm. To budulec naszej skóry, kości, chrząstek, zębów, naczyń krwionośnych. To właśnie kolagen pomaga w utrzymaniu jędrnej i elastycznej skóry. Zła wiadomość jest taka, że ludzki organizm spowalnia produkowanie kolagenu około 25 roku życia. Oznacza to, że nasza skóra staje się mniej elastyczna, jędrna i zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki. [1]

 

Czym jest Witamina C?

Witamina C (kwas l-askorbinowy)  jest silnym antyoksydantem, który ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i stanu naszej skóry. Jedną z najpopularniejszych właściwości kwasu l-askorbinowego to pomoc w utrzymaniu silnego układu odpornościowego. Poza tym, witamina C bierze udział w tworzeniu kolagenu, utrzymaniu i ochronie zdrowych kości, czy naczyń krwionośnych. [2] Niedobór witaminy C może się zatem objawiać osłabionym samopoczuciem, przeziębieniami i infekcjami wirusowe, czy problemami skórnymi - w tym przedwczesnym starzeniem się skóry.

 

W jaki sposób witamina C wpływa na produkcję kolagenu?

Badania wskazują na to, że organizm nie jest w stanie wytworzyć kolagenu bez witaminy C. Bierze ona udział w syntezie kolagenu, czyli umożliwia ludzkiemu organizmowi wytwarzanie większej ilości kolagenu. [3] Jeśli kolagen odpowiada za jędrność skóry, to spożywanie odpowiedniej ilości witaminy C może pomóc “wypełnić” komórki skóry i sprawić, że drobne zmarszczki będą mniej widoczne. 

 

W jaki sposób witamina C ma wpływ na zdrową, promienną skórę?

Nasza skóra zbudowana jest z dwóch warstw - zewnętrznej (naskórka) oraz wewnętrznej (skóra właściwa). [4]

Badania potwierdzają to, że odpowiedni poziom witaminy C w organizmie pomaga chronić zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną warstwę naszej skóry. Naskórek chroniony jest dzięki witaminie C przed promieniowaniem słonecznym. Z kolei jej antyoksydacyjne właściwości  pomagają neutralizować i usuwać stres oksydacyjny z ludzkiego organizmu, co w efekcie wygładza i rozjaśnia naszą skórę od wewnątrz. [2] Pomaga to w zminimalizowaniu przebarwień i ciemnych plam, które pojawiają się w wyniku zbyt długiej ekspozycji na słońce.

Co więcej - witamina C jest również kluczowa dla syntezy kwasu hialuronowego - występującego głównie w skórze właściwej. To “żelowy” budulec każdej tkanki łącznej w organizmie, mający kluczowy wpływ na piękną, promienną cerę.

Kwas hialuronowy może zwiększać poziom nawilżenia skóry, co wspiera jej zdrowy i promienny wygląd. Co więcej - badania sugerują również, że zwiększenie poziomu witaminy C w organizmie może podnieść poziom kwasu hialurnowoego, a w następstwie usprawnić produkcję kolagenu. [5]. 

 

Bogate źródła witaminy C 

Witamina C jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, co oznacza, że ​​organizm nie może jej magazynować. Jest ona dostarczana do organizmu z dietą, a nadmiar wydalany jest z moczem. Należy więc codziennie spożywać jej odpowiednie ilości, aby uzupałniać zapasy i utrzymać optymalny poziom.

Większość z nas, na myśl o witaminie C przywołuje cytrusy. To prawda, owoce te mają wysoką zawartość kwasu l-askorbinowego. Jednak istnieją również inne bogate źródła tej witaminy, które możesz włączyć do swojej codziennej diety. Między innymi:

  • Brokuły;
  • Kiszonki;
  • Truskawki;
  • Szpinak i jarmuż.

Możesz również wprowadzić codzienny rytuał picia naparów - te z zawartością czarnego bzu lub schisandry to prawdziwa bomba witaminy C. Znajdziesz je w składzie mieszanek Pure Beauty oraz Immune Support.

Pamiętaj też o tym, aby nie przesadzić. Zbyt duża ilość witaminy C w organizmie sprawi, że będzie się ona wolniej wchłaniać. Cała reszta z kolei zostanie wydalona razem z moczem. 

 

Źródła

[1] The Roles of Vitamin C in Skin Health

[2] Vitamin C: Why is it important? 

[3] Effect of vitamin C and its derivatives on collagen synthesis and cross-linking by normal human fibroblasts

[4] Vitamin C and Skin Health

[5] Ingested hyaluronan moisturizes dry skin