Yin i Yang - kobieca i męska energia

Każdy z nas, niezależnie od tego z jaką płcią się identyfikujemy, posiada w sobie zarówno pierwiastek kobiecy (Yin) jak i męski (Yang). Dysharmonia między Yin i Yang, przewaga lub niedobór jednej z energii może doprowadzić do chaosu w naszym życiu, ogólnego pogorszenia samopoczucia, trudności w relacjach z innymi, czy też problemów w osiąganiu wyznaczonych celów i samorealizacji na różnych płaszczyznach życia. Czym właściwie charakteryzuje się Yin i Yang?

Kobieca i męska energia

Symbolem energii męskiej jest słońce, natomiast damskiej księżyc. Słońce jest symbolem siły, wytrwałości, mądrości i oświecenia. Z kolei księżyc symbolizuje tajemniczość, subtelność i intuicję, nierozerwalnie związane z naturą kobiecą. Celem jest utrzymanie balansu pomiędzy przepływem energii kobiecej i męskiej, co pozwoli na pełną samorealizację, szczęście i spełnienie oraz zdrowie.

Energia YIN

Energia Yin reprezentuje kobiecość. Odpowiedzialna jest za kreatywne myślenie, inspirację i motywację do działania. Yin cechuje także duża wrażliwość i empatia oraz wrodzona intuicja.

W jaki sposób objawia się niedobór energii kobiecej?

 • Zwiększona agresywność, oschłość wobec innych;
 • Brak spontaniczności, konieczność planowania wszystkiego;
 • Egocentryzm i narcyzm, zorientowanie na opinię innych;
 • Zorientowanie na karierę i pozycję, brak dbałości o relację z innymi;
 • Trzymanie dystansu i unikanie czułości w relacjach z innymi.

Energia YANG

Yang, przeciwieństwo Yin, reprezentuje męskość. Energia Yang odpowiedzialna jest za aktywne działanie i logiczne myślenie. Yang cechuje też odwaga, siła, ciekawość, walka i bezpieczeństwo.

W jaki sposób objawia się niedobór energii męskiej?

 • Problem z realizacją wyznaczonych celów, brak zorganizowania;
 • Trudność w podejmowaniu decyzji;
 • Brak asertywności, uleganie wpływom innych;
 • Trudność ze skupieniem się na wykonywanym działania, szybkie rozpraszanie uwagi;
 • Brak dokładności w wykonywaniu zadań.

W jaki sposób możemy dążyć do równowagi Yin i Yang?

Pierwszym krokiem będzie analiza swojego życia, obserwacja siebie na różnych aspektach - zawodowym, osobistym, duchowym. Kiedy dostrzeżemy, że na którymś z obszarów występują problemy

https://antibiotictabs.com/zithromax/index.html

, może to być spowodowane właśnie dysharmonią między poziomami energii. Następnie powinniśmy podjąć świadome działania, mające na celu zmianę naszych przyzwyczajeń i utartych schematów. Bardzo często społeczeństwo narzuca na nas presję, aby kobiety były tylko kobiece, a mężczyźni tylko męscy. Doprowadza to do tego, że wiele kobiet wyrzeka się wszelkich cech związanych z męską energią, albo wręcz przeciwnie - ucieka w drugi kraniec. Kobieta taka zostaje kobietą o energii Yang, wyrzekając się całkowicie swojej kobiecości, wrażliwości i czułości. Ta sama sytuacja dotyczy mężczyzn. W efekcie, bardzo często osoby takie szukają partnerów o totalnie przeciwstawnej energii, która pomoże zrównoważyć własne braki, zapominając, że prawdziwe spełnienie pochodzi z naszego wnętrza.

Tylko zachowanie równowagi między męską i kobiecą energią pozwoli na pełne wykorzystanie potencjału i osiągnięcie sukcesu, niezależnie od tego czy odnosi się on do sfery zawodowej, osobistej, czy duchowej. Yin wyzwala kreatywność, działa intuicyjnie, jest pełne pasji i empatii. Yang to logika, odwaga, racjonalne myślenie i aktywne działanie.

Źródła

 1. [Yin Yang Theory] 
 2. [Interpersonal Harmony and Conflict for Chinese People: A Yin–Yang Perspective]