Darmowa dostawa powyżej 200 zł

Lune Tea

5 błędów przy przygotowywaniu matchy

Matcha to produkt całkiem luksusowy, więc wymaga specjalnego traktowania. Nieodpowiednia temperatura, zły sposób przechowywania, czy po prostu wybór słabej jakościowo matchy sprawią, że będzie ona gorzka w smaku i dostarczy naszemu organizmowi mniej cennych właściwości.

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tym rodzaje sproszkowanej zielonej herbaty, koniecznie dowiedz się o 5 najczęściej popełnianych błędach - uniknięcie ich sprawi, że polubicie się z matchą od samego początku!

1. Nieodpowiednia temperatura do przygotowania matchy.

Nie do końca lubisz matchę, bo kojarzy Ci się z gorzkim smakiem? Prawdopodobnie używasz niewłaściwej temperatury wody. Dobre jakościowo, zielone herbaty są bardzo wrażliwe na temperaturę wody. Zbyt wysoka sprawi, że stracimy całe bogactwo smaku, który nam oferuje.

Większość ludzi jest też przyzwyczajona do zalewania herbat gorącą, wrzącą wodą. Powinniśmy jednak unikać tych przyzwyczajeń w przypadku matchy. Używanie wody o temperaturze powyżej 80°C sprawi, że nasza matcha stanie się gorzka i straci swoje prozdrowotne właściwości.

Najbardziej optymalną temperaturą do przygotowania matchy jest coś pomiędzy 70°C, a 80°C. Jeżeli nie posiadasz specjalnego czajnika lub termometru, zagotuj wodę i pozwól jej ostygnąć w temperaturze pokojowej (np. W sepcjalnej czarce do matchy) przez około 5 minut. Nie ma jednak dolnej granicy temperatury - spokojnie możesz przygotować matchę z zimą wodą, robiąc mrożone matcha latte.

2. Używanie matchy bardzo słabej jakości.

Ten punkt jest zdecydowanie najważniejszy. Aczkolwiek nawet jeżeli trzymamy się wszystkich pozostałych, słabej jakości matcha zawsze będzie gorzka oraz cierpka w smaku.

Przede wszystkim, określ cel, do którego chcesz wykorzystać matchę. Jeśli chcesz spożywać ją jako herbatę, najlepszym wyborem będzie matcha określana mianem “ceremonialnej”. Tego rodzaju matcha będzie miała stosunkowo wysoką cenę, ale jeżeli chcesz przygotować ją w klasycznym stylu, lub też zrobić matcha latte - zdecydowanie warto w nią zainwestować. Jeżeli chcesz użyć matchy do wypieków, deserów czy też koktajli, możesz wybrać tę tańszą wersję, oznaczaną mianem matchy “kulinarnej”. Jednak lepsza jakość nada im głębszy, bardziej wyrazisty smak umami.

W przypadku sproszkowanej zielonej herbaty kluczowe znaczenie ma również miejsce, z którego pochodzi. Zalecamy również trzymanie się matchy wyprodukowanej w Japonii. To tam produkuje się najwyższą jakościowo matchę. Ważnym wyznacznikiem jest też cena - proces produkcji matchy jest bardzo czasochłonny i kosztowny, co wpływa na ostateczną cenę produktu.

Dla początkujących - polecamy naszą matchę ceremonialną.

3. Używanie nieodpowiedniej ilości proszku.

Bardzo często osoby, mające swoje początki z matchą zastanawiają się, ile proszku należy dodać do jednej porcji. Zakładając, że jedna porcja to 100 ml - około pół łyżeczki stołowej będzie odpowiednią ilością. Większa ilość to naprawdę za dużo - smak będzie bardzo intensywny, a napój bardzo gęsty. Dla początkujących zalecamy nawet mniejszą ilość, aby stopniowo przyzwyczajać się do smaku i doceniać wszelkie nuty smakowe matchy.

4. Zły sposób przygotowania matchy.

Matcha, to sproszkowana zielona herbata, która nie rozpuszcza się w wodzie. Dlatego do odpowiedniego przygotowania, należy ją równomiernie wymieszać. Tradycyjną metodą, używaną od wieków w ceremoniach herbacianych jest używanie chasenu - bambusowej trzepaczki. Pomaga ona uzyskać idealną piankę i dobrze zmieszać proszek z wodą.

Jeśli nie posiadasz jednak chasenu, nie martw się - elektryczny spieniacz do mleka również pomoże Ci równomiernie wymieszać matchę.

5. Przechowywanie matchy w nieodpowiedni sposób.

Coś, o czym zapomina wiele osób to przechowywanie matchy po otwarciu. Podobnie jak z dobrej jakości kawą - po otwarciu puszki zaleca się przechowywanie matchy w lodówce. Dzięki temu zachowa ona świeżość nawet do 6 miesięcy po otwarciu.

Kupując matchę, zwróć również uwagę na datę produkcji. Najlepiej, aby matcha została zużyta maksymalnie do roku od daty pakowania.

Udostępnij: